fbpx

Blues Bastard


Historia “Blues Bastard”

Zespół powstał z inicjatywy wokalisty Pawła Holeksy i gitarzysty solowego Tomka Ratajczaka. Instrumentaliści szukali możliwości kontynuowania swojej muzycznej pasji po rozpadzie pierwszego zespołu. I tak, na początku 2019 roku do zespołu dołączył perkusista Janusz Orlikowski. Szybko okazało się, że muzycy mają podobne zainteresowania i oczekiwania muzyczne. Powstał pomysł stworzenia Power trio, zespołu wykonującego własne kompozycje oparte o mocne, amerykańskie brzmienie zbliżone do brzmienia takich zespołów jak ZZ Top, The Mudds, Joe Bonamassa itp.

W początkowej fazie istnienia grupy, muzycy grali głównie covery amerykańskich grup blues – rockowych ale szybko zaczęły powstawać własne kompozycje, które z czasem zdominowały ich repertuar. Niestety pandemia coronavirusa zastopowała koncertowe plany zespołu. Z uwagi na brak możliwości spotykania się, przez kilka miesięcy projekt grupy został zawieszony. Jednakże członkowie zespołu nie próżnowali i wykorzystywali konieczność pozostawania w domach na tworzenie nowych tekstów i muzyki.

Zaowocowało to powstaniem utworu „Samotność”, który był próbą ukazania wyjątkowej sytuacji, z którą mieliśmy do czynienia na całym świecie. W maju 2020 roku nagranie zostało wyemitowane na antenie radia Eska, a w czerwcu 2020 w telewizji Asta. Idąc „ za ciosem” w sierpniu 2020 zespół zarejestrował dwa nowe nagrania, cover amerykańskiej grupy ZZTop -„La Grange” we własnej aranżacji oraz autorską kompozycję „Zły Sen”. Do tych utworów grupa nagrała dwa klipy wideo, które pojawiły się na platformie YouTube w grudniu 2020 roku.

2021 rok – zespół Blues Bastard wszedł z pełnym zapałem i ambitnymi planami. W kwietniu 2021 roku grupa wzięła udział w przesłuchaniach amerykańskiej platformy muzycznej Sessions Live.com pomagającej muzykom w prezentacji swojej twórczości online. W efekcie czego została zaproszona do grona artystów Sessions, kilkakrotnie koncertując dla fanów z ponad 170 krajów świata. Latem 2021 roku pojawiła się wreszcie możliwość koncertów „na żywo”, na którą muzycy Blues Bastard od dawna czekali.

W połowie marca 2022 grupa weszła do studia muzycznego producenta i gitarzysty Marcina Żmudy rozpoczynając rejestrację pierwszych nagrań. W planach założono nagranie singla, a następnie mini albumu zawierającego cztery autorskie kompozycje. Na utwór promujący płytę wybrano kompozycję gitarzysty Tomka „Funky Blues”. Do współpracy przy nagraniu tego utworu zaproszono Damiana Michalskiego – wokalistę zespołu TSA Michalski/Niekrasz/Kapłon.
W kwietniu grupa rozpoczęła swoją wiosenną trasę koncertową grając na terenie całej Polski na zlotach motocyklowych, dniach miasta czy imprezach charytatywnych. W październiku, na muzycznych portalach streamingowych ukazał się gotowy materiał w postaci Epki “Power of the blues”.


Aktualnie Zespół Blues Bastard tworzy trzech nietuzinkowych facetów z pasją do muzyki:

  • Paweł Holeksa – wokalista, basista, kompozytor , autor tekstów i aranżer.
  • Tomasz Ratajczak – gitarzysta solowy, kompozytor i autor tekstów.
  • Janusz Orlikowski – perkusista, miłośnik amerykańskiego rocka, jeden ze współzałożycieli formacji blues-rockowej Johnny Coyote.

Luty 2023 roku, członkowie zespołu ponownie odwiedzili studio muzyczne w celu zarejestrowania kolejnej porcji materiału.
Styczeń 2024, grupa podpisała umowę wydawniczą z firmą Case Studio, zaowocowała wydaniem albumu „ Woman” zawierającego aż 11 autorskich, pełnych niesamowitej energii kompozycji w pięknej graficznie oprawie.

Tu kupisz płytę Blues Bastard “WOMAN

Streaming: TIDAL

Kanał oficjalny na Spotify