fbpx

Ada Tril

Tidal

Ada Tril to artystka znana dotychczas z nieco bardziej „kolorowej”, alternatywno-popowej twórczości. Na przestrzeni ostatnich 2 lat wydała EPkę oraz kilka singli. Pojawiła się na playlistach m.in radia ChiliZet, radia Vanessa oraz oficjalnych playlistach Spotify.

Tym razem wydaje utwór zupełnie inny. Jaga” to gruba kreska między tym co było, a tym co nadchodzi i osadzenie się w zupełnie innym klimacie niż dotychczas. Jej najnowszy singiel to dark-popowo-elektroniczne arcydzieło z elementami folkloru.

„Garniak i czarna szata, to nie artefakty diabła, lecz czyste intencje łatwo brudzą się i taka prawda” – brzmi jeden z wersów „Jagi”.

“Jaga” powstała w czasie czarnych protestów, będąc wyrazem buntu wobec politycznej sytuacji, odbierania kobietom decyzyjności wobec własnego ciała. Ponadto, niemal każda kobieta doświadczyła choć raz jakiejś formy przemocy, tylko z powodu płci. Czy to fizycznej, seksualnej, czy psychicznej. Niestety jesteśmy wychowywane w kulturze milczenia, traktowania takich zdarzeń jako wstydliwe, jakby były naszą winą.

W teledysku wzięło udział ponad 20 młodych kobiet i dziewczynek, w roli słowianek, poganek, czarownic, które nie dają sobie w kaszę dmuchać.

Rodzinna historia autorki mocno nawiązuje do ludowych wierzeń. Została wychowana przez grono silnych kobiet, które idą po swoje.

“Jaga” to sprzeciw wobec patriarchatu i przestarzałych zasad. To kult kobiety, słowiańskich korzeni i drzemiącej w nas mocy. “Jaga” powstała by obudzić w nas potencjał i przypomnieć o naszej naturze i sile.

Pod koniec 2023 roku, Ada dołączyła do wydawnictwa Case Studio.

Utwór został w pełni skomponowany, wyprodukowany i napisany przez Adę.


Oficjalny profil na Spotify: